ς

2ο Ε.Κ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας
Εργαστηριακό Κέντρο

Τομείς & Εργαστήρια  |  Ειδικότητες  |  Δραστηριότητες  |  Σχολεία  |   | Αρχική  |

Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων

Το εργαστήριο αυτό είναι χωρισμένο σε δύο χώρους:

> ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

> ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ

Στο εργαστήριο θερμικών εγκαταστάσεων οι μαθητές ασκούνται στην κατασκευή, στη συντήρηση, στον έλεγχο και στην επισκευή συστημάτων θέρμανσης.
Το εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με πέντε (5) λέβητες θέρμανσης, με θερμαντικά σώματα, πάγκους εφαρμοστή με μέγγενες για επισκευή και συντήρηση καυστήρων. Διαθέτει επίσης projector για προβολή μέσω Η/Υ και ηλεκτρονικό αναλυτή για τη ρύθμιση καυστήρων ( μέτρηση καυσαερίων).
Στο εργαστήριο υδραυλικών εγκαταστάσεων οι μαθητές ασχολούνται με την κατασκευή και την επισκευή υδραυλικών εγκαταστάσεων ύδρευσης – αποχέτευσης.
Το εργαστήριο περιλαμβάνει πάγκους εργασίας με σωληνομέγγενες . Έχουν διαμορφωθεί πέντε (5) χώροι εργασίας (εικονικό μπάνιο) και υπάρχουν καζανάκια, λεκάνες και νιπτήρες.

Στα εργαστήρια εκπαιδεύονται μαθητές ειδικοτήτων

> Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών ΕΠΑΛ

> Θερμικών και Υδραυλικών Εγκαταστάσεων ΕΠΑΣ