ς

2ο Ε.Κ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας
Εργαστηριακό Κέντρο

Τομείς & Εργαστήρια  |  Ειδικότητες  |  Δραστηριότητες  |  Σχολεία  |   | Αρχική  |

Διεθνής Διάκριση Μαθητικού Έργου του 2ου Ε.Κ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας

Κάθε δύο χρόνια πραγματοποιείται στην Φρανκφούρτη της Γερμανίας η διεθνής έκθεση με τίτλο ‘light + building 2016’. Κάθε φορά, στην έκθεση αυτή και στο περίπτερο της KNX Association, ανακοινώνονται τα Βραβεία KNX. Το Βραβεία αυτά απονέμεται στα πιο «έξυπνα» έργα KNX παγκοσμίως, στο τομέα του ελέγχου της οικίας και του επαγγελματικού κτιρίου, τα οποία ξεχωρίζουν για την καινοτομία και την τεχνική ολοκλήρωσή τους.

Τα Βραβεία KNX 2016 στηρίζονται κυρίως στον τρόπο εφαρμογής της τεχνικής KNX. Καθοριστικοί παράγοντες για την επιλογή μιας αίτησης από τον οργανισμό KNX δεν είναι το μέγεθος ή ο όγκος μιας εγκατάστασης KNX αλλά:

• Η ποικιλία των συσκευών

• Η ευελιξία και η επεκτασιμότητα

• Ο βαθμός αυτοματοποίησης και πολυπλοκότητας της εγκατάστασης

• Η ευκολία χειρισμού και αποδοχής από τον τελικό χρήστη

• Η πειστική επιχειρηματολογία προς το πελάτη

• Η χρησιμοποίηση συσκευών από διαφορετικούς κατασκευαστές

Το χρηματικό έπαθλο κάθε κατηγορίας για τα Βραβεία KNX είναι €1000. Οι νικητές κάθε κατηγορίας λαμβάνουν επίσης το επιθυμητό τρόπαιο KNX. Οι κριτές είναι αμερόληπτοι ειδικοί της κοινότητας KNX και του οργανισμού. Τα βραβεία που θα δίνονται έχουν 5 κατηγορίες: Διεθνές, Δημοσιότητας, Ενεργειακής Αποδοτικότητας, Νέων και Ειδικό.

Το 2ο Εργαστηριακό Κέντρο Νέας Ιωνίας συμμετείχε στον διαγωνισμό αυτό (στην κατηγορία Νέων) με έργο των μαθητών του που έφερε τον τίτλο ‘Central Measuring of Power, Water and Gas, using Optical Fibre (Κεντρική Καταμέτρηση Ηλεκτρικού Ρεύματος, Νερού και Φυσικού Αερίου, με τη χρήση Οπτικών Ινών) και βρέθηκε στην τελική πεντάδα, μέσα από συμμετοχές 47 χωρών από όλο τον κόσμο, θέση τιμητική και ουσιαστική για ένα γεγονός με διεθνής εμβέλεια.

Θα πρέπει να τονιστεί ότι η παραπάνω προσπάθεια είναι αποτέλεσμα των συμμετεχόντων εκπαιδευτικών του 2ου Ε.Κ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας στην δράση ΚΑ1 του προγράμματος ERASMUS+

Παρακολουθείστε το Video της Απονομής.