ς

2ο Ε.Κ. Νέας Ιωνίας Μαγνησίας
Εργαστηριακό Κέντρο

Τομείς & Εργαστήρια  |  Ειδικότητες  |  Δραστηριότητες  |  Σχολεία  |   | Αρχική  |

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS +2020

Το 2ο Εργαστηριακό Κέντρο (Ε.Κ.) Νέας Ιωνίας Μαγνησίας υλοποίησε και αυτή την σχολική χρονιά (2019 2020) με επιτυχία, ευρωπαϊκό πρόγραμμα στο πλαίσιο του Erasmus+ με θέμα την ‘Εκπαίδευση Εκπαιδευτικών στο Λογισμικό EPLAN Electric P 8’.

Η εκπαίδευση έλαβε χώρα μεταξύ 18 Νοεμβρίου και 22 Νοεμβρίου 2019 στην Κύπρο, σε πιστοποιημένα κέντρα εκπαίδευσης για το Λογισμικό EPLAN Electric P 8 από την Κυπριακή εταιρεία "Edaliograph ltd".

Κατά τη διάρκεια της περιόδου κινητικότητας η ομάδα των εννέα (9) εκπαιδευτικών παρακολούθησε και συμμετείχε, σε καθημερινή βάση, σε πρόγραμμα εκπαίδευσης στη χρήση του σχεδιαστικού προγράμματος EPLAN Electric P8. Ο χώρος διεξαγωγής των μαθημάτων ήταν κατάλληλα διαμορφωμένος και εξοπλισμένος για την εκμάθηση του συγκεκριμένου λογισμικού. Υπήρχαν η/υ για όλους με εγκατεστημένο το λογισμικό και με άδειες χρήση.

Υπήρχαν πάνελς με αρκετό ηλεκτρολογικό υλικό πινάκων και υλικό αυτοματισμών, καθώς και ομοίωμα ηλεκτρολογικού πίνακα, πράγμα που βοήθησε πάρα πολύ στην αποτύπωση του υλικού μέσω του EPLAN και στην πραγματοποίηση ρεαλιστικών σεναρίων εκπαίδευσης.

Οι εκπαιδευτές ήταν άριστοι γνώστες του λογισμικού και διέθεταν μεγάλη εμπειρία σχετικά με τη λειτουργία και τις ανάγκες των παραγωγικών μονάδων του χώρου. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, η εκμάθηση του λογισμικού να γίνει μέσω μελέτης απολύτως πραγματικών περιπτώσεων και αναγκών της βιομηχανίας.

Κομβικό σημείο της κινητικότητας ήταν η επίσκεψη στην εταιρεία κατασκευής ηλεκτρικών πινάκων Electromatic Constructions Ltd στη Λατσιά Λευκωσίας Κύπρου, όπου παρακολουθήσαμε όλες τις φάσεις της παραγωγής, τις λύσεις και τις δυνατότητες του λογισμικού σε πραγματικές συνθήκες. Οπότε, κατά τη διάρκεια του προγράμματος κινητικότητας, γνωρίσαμε το λογισμικό σχεδίασης ηλεκτρικών πινάκων EPLAN Electric P8 σε ικανοποιητικό επίπεδο που με επιτρέπει να εμβαθύνουμε περισσότερο γνωρίζοντας πλέον το πεδίο εφαρμογής του και τις δυνατότητές του. Επίσης εμπλουτίστηκαν οι γνώσεις μας σχετικά με τη διάρθρωση των παραγωγικών μονάδων, τον τρόπο λειτουργίας τους, τις ανάγκες τους αλλά και προκλήσεις που αντιμετωπίζουν στο σημερινό οικονομικό περιβάλλον.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η εταιρεία Electromatic Constructions Ltd στη Λατσιά Λευκωσίας Κύπρου, με αντικείμενο την κατασκευή ηλεκτρικών πινάκων, είναι η μεγαλύτερη μονάδα του είδους στα Βαλκάνια και η στενή συνεργασία της εταιρείας με τον εταίρο και φορέα υποδοχής της δράσης, "Edaliograph ltd", μας έδωσε τη δυνατότητα να ενημερωθούμε σε βάθος για πλήθος σημαντικών πτυχών της παραγωγής, τη χρήση του λογισμικού EPLAN Electric P8 στην πράξη, και γενικότερα για τη λειτουργία της μονάδας. Επίσης, η Κύπρος ως τόπος υλοποίησης της δράσης κινητικότητας, αποτελεί από μόνη της μια ιδιαίτερη εμπειρία όσων αφορά στην πολυπολιτισμικότητά της, την ιστορία της, αλλά και το υψηλό επίπεδο οικονομικής και διοικητικής οργάνωσης που διαθέτει.

Μετά το τέλος της εκπαιδευτικής διαδικασίας, η οποία είχε διάρκεια 30 ωρών, ακολούθησε διαδικασία πιστοποίησης σε πρακτικό επίπεδο. Όλοι οι εκπαιδευτικοί συμμετείχαν στην διαδικασία των εξετάσεων και πιστοποιήθηκαν από την "Edaliograph ltd".

Να τονιστεί ότι η προσπάθεια του 2 ου Ε.Κ. για πιστοποίηση εκπαιδευτικών σε σύγχρονα τεχνολογικά θέματα, έχει ξεκινήσει εδώ και πολλά χρόνια (μέσω του προγράμματος ERASMUS+). Να επισημάνουμε ότι πριν 4 χρόνια πιστοποιήθηκαν 10 εκπαιδευτικοί ως KNX Partners στο Basic Level της τεχνικής αυτής, πριν 2 χρόνια πιστοποιήθηκαν 5 εκπαιδευτικοί ως KNX Partners στο Advanced Level της τεχνικής αυτής και την χρονιά αυτή, έχουμε την πιστοποίηση 9 εκπαιδευτικών στο EPLAN Electric P 8.

Οι εκπαιδευτικοί που έλαβαν μέρος στο πρόγραμμα ERASMUS+ και πιστοποιήθηκαν στο  EPLAN Electric P 8 είναι:

1) Ιωάννης Μπερέτας, Διευθυντής 2ου Ε.Κ.    iberetas@sch.gr

2) Ιωάννης Μισαλούρης, Υποδιευθυντής 2ου Ε.Κ. misalouris@yahoo.gr